ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Չինաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Հերմինե Նաղդալյանի գլխավորած պատվիրակությունը նոյեմբերի 9-15-ն աշխատանքային այցով եղել է Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետությունում: Այցի շրջանակում պատվիրակության անդամները հանդիպել են ՉԺՀ ԱԳ փոխնախարար, Չինաստանի կուսկոմիտեի քարտուղար Չժան Եսուի հետ: Հերմինե Նաղդալյանը նշել է, որ հայ-չինական բարեկամական հարաբերությունները երկար դարերի պատմություն ունեն եւ երկու երկրների բարեկամական խմբերի համագործակցությունը խորհրդարանական դիվանագիտության կարեւոր ուղղություններից է: Բարեկամության խմբի ղեկավարի տեղեկացմամբ` Հայաստանում քաղաքական փոփոխություններ են կատարվել, նշանակված են խորհրդարանական նոր ընտրություններ: Նա համոզմունք է հայտնել, որ հայ-չինական հարաբերությունները իրենց շարունակությունը կունենան նաեւ նոր խորհրդարանի ձեւավորումից հետո եւս:
Ըստ ՉԺՀ ԱԳՆ կուսկոմիտեի քարտուղարի՝ Պեկինը բարձր է գնահատում Հայաստանի կայուն քաղաքականությունը Հարավ-չինական ծովի խնդիրների ու Թայվանի հարցում: Նա հույս է հայտնել, որ դեկտեմբերին ԱԺ արտահերթ ընտրություններում ձեւավորված իշխանությունը կշարունակի նույն քաղաքականությունը եւ Պեկինը՝ ի դեմս Հայաստանի, գործընկեր կունենա իր «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» ծրագրում:
Հանդիպման ընթացքում երկուստեք կարեւորվել է խորհրդարանական դիվանագիտության ակտիվ դերը միջպետական հարաբերություններում:
Այցի շրջանակում հայ խորհրդարանականները հանդիպել են ՉԺՀ Կոմկուսի միջազգային հարաբերությունների բաժնի ղեկավարի տեղակալ Ցզին Խունշանի հետ: Քննարկվել են միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացմանն առնչվող հարցեր:
Հանդիպումներ են եղել նաեւ չինացի գիտնականների, ինչպես նաեւ Չինական ժողովրդական ինստիտուտի նախագահի տեղակալ Լիան Ցզիանցյուանի եւ Գուանդունի նահանգի արտաքին գործերի նախարարի հետ:
Պատվիրակությունն այցելել է նաեւ ՀՀ դեսպանատուն, որտեղ դեսպան Սերգեյ Մանասերյանը պատմել է Շանհայի էքսպո ցուցահանդեսում հայկական տաղավարի հաջողությունների ու չինական ընկերությունների՝ հայկական արտադրանքով հետաքրքրվածության մասին:
Պատվիրակության կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Շուշան Սարդարյանը, Ջեմմա Բաղդասարյանը, Արման Սաղաթելյանը, Կարեն Բեքարյանը եւ Լենա Նազարյանը:

Армянские парламентарии с рабочим визитом в Китае
9-15 ноября делегация во главе с руководителем парламентской группы дружбы Армения – Китай Э.Нагдалян посетила с рабочим визитом Китай. В рамках визита члены делегации встретились с заместителем министра иностранных дел, секретарем парткома КНР  Чжаном Есу. Э.Нагдалян   отметила, что армяно-китайские дружественные отношения имеют многовековую историю и сотрудничество групп дружбы двух стран – одно из важнейших направлений парламентской дипломатии. По Нагдалян, в Армении произошли политические перемены, назначены новые парламентские выборы. Она выразила уверенность, что армяно-китайские отношения будут успешно продолжены и после формирования нового парламента.
По мнению Чжан Есу, Пекин высоко ценит неизменную политику Армении по проблемам Южно-китайского моря и Тайваня. Он выразил надежду, что сформировавшаяся в итоге декабрьских внеочередных выборов НС власть продолжит тот же политический курс и Пекин в лице Армении будет иметь партнера по программе “Один пояс – один путь”.
В ходе встречи обоюдно подчеркнута активная роль парламентской дипломатии в межгосударственных отношениях.
В рамках визита армянские парламентарии встретились также с другими китайскими партийными, общественно-политическими деятелями, учеными, побывали в посольстве РА в КНР.
В составе армянской делегации были депутаты НС Дж.Багдасарян, К.Бекарян, Л.Назарян, А.Сагателян, Ш.Сардарян.